DURALLAR Sıfır Atık Geri Dönüşüm Çöp Kutuları Temizlik Makinaları Galoşmatik
+90 312 215 31 52
Üye Girişi Kayıt Ol   

Geri Dönüşmeyen Atıklar

Geri dönüşüme girmeyen maddeler, İnsanlar geri dönüştürülmesi uygun olmayan maddeleri geri dönüşüm kutularına attıklarında bu sistemin verimli çalışmasını engeller.Geri dönüştürülemeyen ürünler, geri dönüşebilen maddeleri kirletebilir, süreci yavaşlatabilir hatta makinelere zarar verebilir.Geri dönüşüm uygulamaları maddenin cinsine göre farklılık gösterir.Geri dönüştürülecek maddeler alınır, malzemelerin ayrıldığı bir tesise götürülür. Daha sonra bu malzemelerden yeni ürünlerin oluşturulduğu makinelerden geçerek çeşitli şirketlere satılır.

Geri dönüştürülemeyen maddelerin zararlarını azaltmak için geri dönüşüm ayırma tesisleri, içerisinde geri dönüşümü olmayan maddelerin bulunduğu yığını doğruda çöp olarak sayabilir. Geri dönüşümün bu şekilde engellenmesi; kullanılan plastik, cam ve kağıtların ekosisteme zehirli gazlar salmasına sebep olur.

Dünyamızın ömrünü uzatmak ve kötü sonuçlardan kaçınabilmek için doğada geri dönüşümü olmayan ürünlerin bilinmesi ve tüketilmemesi gerekir.

Kâğıt Havlu ve Mendil Atıkları

Kâğıt havlu ve mendiller kâğıttan yapıldığı için geri dönüştürülebilen maddeler olarak düşünülür. Fakat geri dönüşüm tesislerinde yer alabilmek için standart ölçülerin altında kalan küçük maddelerdir. Ayrıca kâğıt havlu ve mendil günlük hayatta sık kullanılan materyaller olduğundan üzerleri yağ ve yiyecek kalıntılarıyla kaplı halde çöpe atılır. Geri dönüştürülebilen maddelerin kirlenmesine sebep olur.

Strafor Köpük Atıklar

Uzmanlar, son araştırmalarında strafor köpüğün geri dönüştürülme işlemlerinin milyonlarca yıl alacağını bildirdi. Araştırma sonuçları baz alınarak strafor köpük kullanmak yerine alternatif materyallerin aranması dünyanın eşsiz doğası için ideal çözümlerden biri.

Porselen Tabak ve Bardaklar

Porselen tabak ve bardaklar da geri dönüşü olmayan ürünlerdir.Bu sebeple ayrışımının yapılması önemlidir.

Floresan Lamba Atıkları

Floresan lambalar, içerisinde az miktarda bulunan cıva elementinden dolayı özel bir dikkat gerektirmektedir. Floresan lambalar, geri dönüşüm kutusuna atılmadan önce içindeki cıvanın tükendiğinden emin olunmalıdır. Aksi halde, cıva ekosistem ve geri dönüştürülebilen ürünler için tehlikeli hale gelmektedir.

Çoğu geri dönüşüm tesisi, floresan lambaların güvenilirliğini sağlayan bir çalışma olmadığından floresan lambaları geri dönüşüme kabul etmez.

Tek Kullanımlık Kâğıt Bardaklar

Tek kullanımlık bardaklar kâğıttan yapılmış olmasına rağmen sıcağı geçirmemesi göz önünde bulundurularak hammaddesi olan kâğıt balmumuyla kaplanmıştır. Geri dönüşüm tesislerinde balmumu ve kâğıdı birbirinden ayırmak mümkün olmadığından geri dönüştürülemeyen maddeler arasındadır.

Tüm Kategoriler
Fırsat Ürünleri